HCM Baia Mare a pierdut meciul cu Gyor din Liga Campionilor

HCM Baia Mare a pierdut ultimul meci din Grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, disputat sâmbătă, în deplasare la Gyor. Româncele au scăpat printre degete o victorie istorică.

gyor - hcm baia mareVicecampioana României la handbal feminin a pierdut partida cu campioana Europei, Gyor, deși a condus și la două goluri diferență.

HCM Baia Mare a început greoi partida cu Gyor, fiind condusă minute bune și la patru goluri diferență. Băimărencele au început să joace mult mai bine pe finalul primei reprize reușind chiar să preia conducerea meciului, doar pentru 15 secunde, în minutul 28, cu scorul de 13-12. Însă unguroaicele au marcat rapid, iar la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Handbalistele de la Baia Mare au început repriza a doua cu un gol, după care au ratat de trei ori la rând și au încasat trei goluri. Româncele au reușit incredibila performanță ca într-un minut și jumătate să rateze de trei ori mingile recuperate.

În inferioritate numerică, HCM Baia Mare a reușit egalarea la 18-18, în minutul 40. Cinci minute mai târziu, Ada Nechia a marcat de două ori și a readus pe HCM în avantaj, scor 21-19. Numai că finalul de meci a fost unul plin de ratări pentru băimărence care au pierdut partida la două goluri diferență, scor 26-28.

Accederea în optimile Cupei EHF se va face doar dacă Thuringer HC pierde partida de duminică cu Hypo Viena.

Aflată pentru prima dată în Grupele Champions League, HCM Baia Mare a reușit să obțină două victori, cu Thuringer HC și Hypo, acumulând patru puncte din șase meciuri jucate.