HC Odorhei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge

Echipa de handbal masculin, HC Odorhei s-a calificat duminică, în sferturile de finală ale Cupei Challenge, după ce a învins formația poloneză Gornik Zabrze.

hc odorheiHC Odorhei s-a impus duminică seară în partida retur, cu scorul de 32- 28, după ce a câștigat și meciul tur, cu scorul de 23-22. Primele 15 minute ale returului cu polonezii a fost echilibrat. După care harghitenii au părut că se desprind, având avantaj de 7-6 (15), 9-8 (18) și 11-9 (21). Polonezii au revenit în joc și au reușit într-un singur minut, să egaleze scorul la 11-11. Ca mai apoi să intre la pauză cu un avans de un gol, scor 15-14.

Dușul rece din finalul primei reprize a avut efect, întrucât în debutul reprizei a doua, HC Odorhei a reușit trei goluri la rând și a întors scorul la 18-16 (35). După care jocul a curs în favoarea echipei antrenate de Vlad Caba, care a avut până la final un avantaj de 2-3 goluri pe tabelă, câștigând în cele din urmă cu scorul de 32-28. Lazo Majnov  a marcat cele mai multe goluri pentru HC Orhei, 10 la număr.