Hănescu în turtul doi la Acapulco

Hănescu l-a învinspe portughezul Federico Gil în runda inaugurală al turneului de la Acapulco (Mexic).

18934-victor-hanescu-stireHănescu l-a învins, pe portughez cu scorul de 7-6 (7/5), 6-3, şi va juca, în faza următoare a competiţiei, cu învingătorul partidei dintre americanul Sam Querrey şi chilianul Fernando Gonzalez, cap de serie numărul 2. Pentru accederea în turul doi la Acapulco, Hănescu va primi 45 de puncte ATP şi un cec în valoare de 12.135 de dolari.  Victor Crivoi, locul 123 în clasamentul ATP a fost învins în runda inaugurală de către rusul Igor Andreev, locul 38 în ierarhia ATp, cu scorul  de 3-6, 4- 6. Turneul de tenis din Acapulco este dotat cu premii în valore totală de 955.000 dolari, conform site-ului oficial al competiției – http://abiertomextenis.com.mx.