Halep a câştigat semifinala românească de la Shenzhen. În finală ar putea cu Sharapova!

0 6

Simona Halep s-a calificat în finală după un meci spectaculos cu Irina Begu care a jucat la nivel mare.

Halep, principală favorită la turneul din China, s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi 28 de minute de joc. A fost a şasea partidă dintre cele două românce, de fiecare dată s-a impus Halep.

A fost un meci greu, Irina este o jucătoare puternică iar în setul doi ea şi-a îmbunătăţit jocul. Sunt mândră de victoria mea de azi. Este un sentiment minunat să fiu din nou în finală. Va fi o provocare mare mâine. Katerina Siniakova m-a învins anul trecut aici şi e timpul să îmi iau revanşa, iar jocul contra lui Sharapova este întodeauna o provocare“, a declarat Simona Halep la finalul meciului.

În finală, Simona Halep va juca fie contra lui Katerina Siniakova fie cu Maria Sharapova.

Peste câteva ore, Irina Begu şi Simona Halep voi intra din nou pe teren însă de astă dată ca partenere la dublu, în semifinale, contra perechii Anna Blinkova/Nicola Geuer.

Simona Halep a mai câştigat turneul de tenis de la Shenzhen în anul 2015.