Grigor Dimitrov, în semifinale la BRD Năstase Țiriac Trophy

Grigor Dimitrov, principalul favorit al turneului BRD Năstase Țiriac Trophy, s-a calificat vineri seară, în semifinalele probei de simplu masculin din cadrul competiției de tenis găzduită de Arenele BNR din București.

grigor dimitrov - brd nastase tiriac trophy 2014Grigor Dimitrov l-a învins fără probleme, pe ucraineanul Serghei Stahovski, în două seturi, cu 6-3, 6-4, după doar o oră și 7 minute de joc.

Dimitrov  și-a confirmat statutul de cap de serie nr. 1 și și-a luat o revanșă după ce Stahovski îl învinsese în 2011, în primul tur la Miami, cu 6-2, 6-4.

În primul set, bulgarul a rupt echilibrul la 3-3, câștigând trei ghemuri consecutive și setul cu 6-3.

Grigor Dimitrov a început setul doi cu un brake, dar Stahovski a reușit să câștige pe serviciul adversarului egalând la 2-2. Dimitrov a reușit un break într-un moment foarte important al jocului, la 4-4, după care și-a fructificat serviciul (6-4), obținând victoria și calificarea.

Dumitrov și-a asigurat un cec de 22.060 euro și 90 de puncte ATP.  Sâmbătă, în semifinale, îl va înfrunta pe francezul Gael Monfils, cap de serie nr. 3.

A doua semifinală se va disputa între cehul Lukas Rosol, deținătorul trofeului la București, și olandezul Robin Haase.