Germania a învins Algeria și s-a calificat în sferturi la Mondiale

Germania a avut nevoie de reprize de prelungiri pentru a reuși calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia. Algeria i-a încurcat rău de tot pe nemți, timp de 90 de minute.

germania - fifa world cup 2014Deşi a controlat mereu jocul, nemţii s-au calificat cu mari emoţii în sferturile de finală la Mondiale.

Germania s-a impus luni seară, cu 2-1, în reprizele de prelungiri ale partidei cu Algeria și merge în sferturile de finală unde va da piept cu Franța.

Andre Schuerrle a deschis scorul în minutul 92 iar nemții erau siguri de calificarea în sferturi. Mesut Oezil a făcut 2-0 în ultimul minut regulamentar de joc și a cimentat calificarea Germaniei.

În același minut algerienii au marcat și ei un gol prin Abdelmoumene Djabou. Însă nu a mai fost timp pentru egalare și mai apoi să se ajungă la penalty-uri.

Echipele de start:

Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Mustafi, Howedes – Lahm, Schweinsteiger – Kroos, Ozil, Goetze – Mueller

Algeria: Mbolhi, Ghoulam, Belkalem, Halliche, Lacen, Feghouli, Slimani, Soudani, Taider, Mandi, Mostefa