Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat în sferturi la dublu la US Open

Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat luni seară, în sferturile de finală ale probei de dublu masculin din cadrul turneului de tenis de la US Open.

florin mergea - rohan bopannaPerechea româno-indiană a reușit să se impună luni seară, în optimi de finală, în fața cuplului format din Daniel Nestor și Edouard Roger-Vasselin.

Mergea și Bopanna, capi de serie numărul șase la US Open, au pierdut primul set în tie-break, cu 6-7(4-7), după 54 de minute de joc.

Însă au revenit fantastic în setul doi pe care l-au câștigat cu 6-4 după 37 de minute. Iar în setul trei s-au impus cu 6-3, după 33 de minute de joc, pe serviciul adversarilor.

În sferturi de finală, perechea româno-indiană va juca cu cuplul format din Dominic Inglot și Robert Lindstedt.

Calificarea în sferturi la US Open le asigură românului și indianului un cec în valoare de 67.675 de dolari și câte 360 de puncte ATP.