Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat în sferturi de finală la dublu la Wimbledon

Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat luni, în premieră în carăer, sferturile de finală ale probei de dublu masculin de la Wimbledon.

florin mergea - rohan bopannaFlorin Mergea și Rohan Bopanna, favoriții numărul nouă la Wimbledon, s-au impus luni, în optimi de finală, în fața perechii formate din Lukasz Kubot și Max Mirnyi.

Perechea româno-indiană s-a impus în patru seturi, după trei ore și 20 de minute de joc. Partida a fost extrem de echilibrată iar toate cele patru seturi ale partidei s-au încheiat la tie-break.

După ce au câștigat primul set în tie break cu 7-6(7-4), românul și indianul au cedat la limită, setul doi, în tie-break, cu 6-7(5-7).

Apoi s-au impus în setul trei la tie-break 7-6(7-5), iar în setul patru au câștigat cu 7-6(10-8).

În sferturi de finală vor juca cu perechea câștigătoare din partida disputată de Bob Bryan/Mike Bryan și Mate Pavic/ Michael Venus.

Pentru accederea în sferturi de finală la dublu la Wimbledon, Florin Mergea și Rohan Bopanna au asigurat un cec în valoare de 43,000 de lire sterline și câte 360 puncte ATP fiecare.

Tot azi, în sferturi la dublu s-a calificat și Horia Tecău alături de Jean Julien Rojer.