Florin Mergea și Horia Tecău, calificați în sferturi la dublu la Olimpiada de la Rio

Florin Mergea și Horia Tecău s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Românii s-au impus în două seturi, scor 6-3, 7-6 (9) în fața mexicanilor Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela.

florin mergea - horia tecauFlorin Mergea și Horia Tecău, favoriții numărul cinci ai probei, s-au impus într-o oră și 28 de minute, reușind nu mai puțin de 8 ași.

În sferturi, Mergea și Tecău vor lupta cu învingătorii dintre brazilienii Marcelo Melo/Bruno Soares, favoriții numărul trei, și sârbii Novak Djokovic și Nenad Zimonjic.

Și în proba de dublu feminin, România a bifat o victorie. Andreea Mitu și Raluca Olaru s-au calificat în turul al doilea al probei de dublu feminin după ce s-au impus în două seturi, 6-3, 6-4, în fața cuplului Timea Babos/Reka-Luca Jani din Ungaria.

Mitu și Olaru vor avea ca adversare în următorul meci perechea rusă Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, cap de serie numărul 7.