FC Botoșani, în turul doi al preliminariilor Europa League

FC Botoșani s-a calificat joi seară, în turul doi al preliminariilor Europa League, după ce s-a impus în manșa retur cu echipa georgiană, FC Țhinvali, cu scorul de 3-1.

fc botosaniCe n-au reușit pe teren propriu în manșla tur, botoșănenii au izbutut în deplasarea din Georgia, de la Tbilisi, unde au reușit o victorie fantastică ce-i duce direct în turul doi preliminar Europa League.

Moldovenii au început excelent și au deschis scorul prin Roman, după doar șase minute, atacantul venit de la Gaz Metan Mediaș șutând lângă bară de la circa 18 metri.

FC Thinvali a rămas în zece oameni din minutul 37, când atacantul Kacearava a primit al doilea ”galben”, pentru un cot aplicat în săritură lui Plămadă.

După pauză, FC Botoșani a rămas și ea în zece oameni, Plămadă văzând al doilea cartonaș galben. Gazdele au avut prima ocazie, dar șutul lui Maharoblidze (57) a fost prins de portarul Iliev. Două minute mai târziu, Roman a reluat simplu din 6 metri, la centrarea lui Vașvari și FC Botoșani se desprindea pe tabela de marcaj (59).

FC Botoșani a fost aproape să își complice situația în minutul 65, când Cucu a gafat neașteptat, iar apoi a făcut fault în careu la Șulaia și Kilasonia a marcat din penalty.

Echipa lui Leo Grozavu a tranșat însă disputa, marcând trei minute mai târziu, pe contraatac, prin Batin (69), care a fost lansat de portarul Iliev.

FC Botoșani va juca în turul al doilea preliminar cu Legia Varșovia, vicecampioana Poloniei, primul meci fiind programat în deplasare pe 16 iulie, iar returul pe 23 iulie.