FC Botoșani – FC Țhinvali 1-1, în primul tur preliminar al Europa League

FC Botoșani a terminat la egalitate, scor 1-1, partida tur din preliminariile Europa League, disputată cu echipa georgiană FC Țhinvali, joi seară, pe stadionul ”Municipal” din Botoșani.

fc botosaniBotoșănenii au debutat cu o remiză în Europa League care le reduce șansele de calificare în turul doi al competiției europene la fotbal.

Petre Ivanovici a reușit să deschidă scorul cu un șut din careu, în minutul 21. Însă georgienii au înscris în primul minut al reprizei secunde, prin Nika Kacearava (46).

FC Botoșani a dominat categoric partida, însă a ratat numeroase ocazii de gol și nu a reușit decât o remiză cu o formație modestă, care s-a apărat aglomerat și scor un rezultat nesperat, care îi dă șanse la calificare.

Partida retur va avea loc pe 9 iulie, la Tbilisi, iar echipa învingătoare va juca în turul al doilea preliminar cu Legia Varșovia, vicecampioana Poloniei.