Eliminare bombă la Indian Wells. Victoria Azarenka, bătută măr de Lauren Davis

Americanca Lauren Davis a reușit o eliminare bombă în turul doi la turneul Masters de la Indian Wells. A trimis-o acasă pe Victoria Azarenka, a treia favorită a competiției.

victoria azarenka - lauren davisVictoria Azarenka a fost umilită de o jucătoare aflată abia pe locul 66 mondial. Lauren Davis a făcut meciul carierei, reușind să câștige la zero primul set după doar 30 de minute de joc cu fosta numărul unu mondial.

După dușul rece din primul set, Azarenka a început mai bine setul doi și a condus chiar cu 2-0 și 3-1. Însă americanca a reușit să egaleze la 3-3 și chiar să revină la conducerea setului cu 4-3, scor la care și-a pierdut serviciul. După o egalare la 5-5 și un re-brake făcut de Davis prin care a ajuns să servească pentru meci, soarta partidei s-a decis în tie-break.

Lauren Davis a reușit să se impună cu 7-2 în tie-break și să o trimită prematur, acasă, pe favorita numărul trei a competiției, după doar o oră și 38 de minute de joc.

Accederea în turu trei la Indian Wells, îi asigură americancei un cec în valoare de 28.000 de dolari și 65 puncte WTA.