Eliminare bombă la Cincinnati. Novak Djokovic învins în sferturi de John Isner

Novak Djokovic a fost eliminat în sferturi la Mastersul de la Cincinnati de americanul John Isner și este pe cale de a pierde șefia clasamentului mondial ATP.

john isner si novak djokovicNovak Djokovic înregistrează eșec după eșec în 2013, semn că mașina de tenis sârbă s-a defectat.

Vineri seară, liderul mondial în ierarhia ATP, a fost eliminat în mod surprinzător în sferturile de finală la Cincinnati de americanul John Isner.

Djokovic a pierdut primul set în tie-break cu 6-7(5-7), s-a redresat apoi în setul doi pe care și l-a adjudecat cu 6-3. Însă a pierdut setul decisiv cu 5-7, spre bucuria spectatorilor din tribune, care țineau cu John Isner.

Americanul a reușit să-l învingă pe principalul favorit al turneului de la Cincinnati, după două ore și 23 de minute de joc.

Această înfrângere prematură la turneul american, îi aduce mari probleme lui Djokovic care pierde puncte prețioase. Dacă Rafael Nadal ajunge să câștige și acest turneu, atunci poziția de lider ATP este serios amenințată.