Eliminare bombă la Australian Open. Djokovic, învins în turul doi de Denis Istomin

Novak Djokovic, câștigător de șase ori a turneului de la Australian Open și al doilea favorit al competiției din acest an, a fost eliminat în mod surprinzător în turul doi de către uzbecul Denis Istomin.

novac djokovicNovak Djokovic pleacă de la Australian Open încă din runda a doua a competiției. Sârbul nu a avut o zi fastă și a fost trimis acasă de un jucător aflat abia pe locul 117 mondial.

Sârbul a pierdut primul set la tie-break, scor 6-7(8-10), a reușit să se impună în setul doi cu 7-5 și în setul trei cu 6-2, dar a cedat setul patru în tie-break 6-7(5-7) iar în setul decisiv a fost învins cu 6-4.

Și după un meci maraton de aproximativ cinci ore, numărul doi mondial a fost eliminat de Denis Istomin.

Este o înfrângere grea pentru fostul numărul unu mondial în tenis, mai ales că era deținătorul trofeului la Australian Open în 2016.

Djokovic pierde 1955 de puncte și îi oferă cale liberă lui Andy Marry la câștigarea primului său trofeu la Australian Open.

Sârbul a câștigat de șase ori trofeul la Antipozi, în 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 și 2016.