Egiptul a câștigat Cupa Africii!

113765_bigNaționala Egiptului a reușit perfomanța de a-și menține trofeul, câștigat ultima oară împotriva naționalei Coastei de Fildeș.Faraonii au învins în marea finală reprezentativa Ghanei datorită golului marcat de Gado în minutul 85 al unei partide pline de dramatism.

Ghana: Kingson – Inkoom, Vorsah, Addy, Sarpei – A. Ayew, Agyemang Badu, Annan, Asamoah – Gyan (Adiyiah ’87), Opoku (Addo ’89). Antrenor: Milovan Rajevaci.

Egipt: El Hadary – Al-Muhamadi, Gomaa, Fathi (Moatasem ’89), Moawad (Abdul-Shafy ’57) – Ahmed Hassan, Ghaly, Said, Hosni – Zidan, Moteab (Gedo ’70). Antrenor: Hassan Shehata.

Egiptenii au ajuns astfel la al treilea trofeu consecutiv și la al șaptelea în total, faraonii reușind să câștige toate cele 7 finale disputate.

În finala mică a competiției, Nigeria s-a impus cu scorul de 1-0 împotriva Algeriei, gol marcat de Obinna în minutul 55 al finalei mici.