Echipa națională de tineret s-a calificat la Campionatului European de handbal

Hanbaliștii naționalei de tineret s-au calificat la turneul final al Campionatului European din 2010  din Slovacia.

handbal-tineretTricolorii antrenați de Titel Răduță și Gabriel Armănu au obținut o victorie, un egal și o înfrângere, în grupa a V-a de calificare. În ultimul meci, duminică, echipa României a remizat dramatic, cu Austria, scor 25-25 (11-12). Handbaliștii români au dominat repriza secundă, dar erau conduși cu 25-23, în ultimul minut de joc, reușind in extremis să egaleze, de la 7 metri, prin Cristian Ghiță. Apoi, echipa României a fost nevoită să aștepte și disputarea ultimei partide din grupă, Franța-Norvegia, de rezultatul căreia depindea calificarea. Franța a câștigat, cu 32-25, și a ajutat România să se califice la turneul final. Pe primul loc al grupei s-a clasat Franța, cu 6 puncte din trei meciuri, iar pe locul secund s-a aflat România, cu 3 puncte, urmată de Norvegia, 2 puncte, și Austria, un punct.