După Halep, și Serena Williams s-a retras în sferturi la Beijing

Serena Williams s-a retras vineri de la turneul de tenis WTA de la Beijing, invocând o accidentare la genunchiul stâng. Numărul unu mondial calcă astfel pe urmele româncei Halep, care s-a retras tot în sferturi de finală la turneul din capitala Chinei.

simona halep si serena williamsTurneul de tenis de 1000 de puncte de la Beijing, rămâne fără primele două favorite încă din faza sferturilor de finală. Serena Williams și Simona Halep s-au retras invocând motive medicale.

După ce joi, Halep a anunțat că abandonează turneul din cauza unei accidentări la coapsa piciorului stâng, azi, Serena Williams a părăsit turneul WTA de la Beijing din cauza unei accidentări la genunchiul stâng.

Serena Williams ar fi trebuit să joace în sferturile de finală cu australianca Samatha Stosur, în timp ce Simona Halep urma să o întâlnească în aceeași fază a competiției pe Ana Ivanovic.

Astfel că cele două competitoare au ajuns în semifinale la Beijing fără să joace, profitând de abandonul lui Halep și Williams.

Serena Wiliams a abandonat și la precedentul turneu la care a participat, cel de la Wuhan, după ce i s-a făcut rău în primul set al meciului cu franțuzoaica Alize Cornet.

Serena Williams, deţinătoarea trofeului la China Open, se calificase în sferturi după victorie obţinută în faţa jucătoarei cehe Lucie Safarova, locul 15 WTA, scor 6-1, 1-6, 6-2.

Abandonul în sferturi de finală, o va costa pe Serena Williams, 785 de puncte WTA, astfel că se micșorează diferența dintre primul și cel de-al doilea loc în ierarhia mondială.