Dunărea Brăila, victorie în fața echipei Alavarium Love Tiles în manşa tur din turul trei al Cupei EHF

Echipa de handbal Dunărea Brăila a învins sâmbătă, pe teren propriu, echipa portugheză Alavarium Love Tiles, cu scorul de 40-21, în manşa tur din turul trei al Cupei EHF.

hcm dunarea brailaDunărea Brăila este la un pas de calificarea în optimile de finală ale cupei de handbal feminin, EHF, după victoria zdrobitoare reușită în fața portughezelor de la Alavarium Love Tiles.

Băimărencele au condus tot timpul partidei și la pauză au intrat în avantaj, scor 20-13. Însă în repriza a doua, diferența de goluri s-a majorat și la finalul partidei, româncele au realizat scorul de 40-21 și sunt aproape de calificare.

Partida retur se va juca duminică, tot la Brăila, de la ora 11.00, întrucât echipa portugheză a acceptat să dispute ambele manşe în deplasare.

Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în optimile de finală ale Cupei EHF.

Dunărea Brăila: Dobre, Voicu (portari), Czeczi 7 goluri (1 de la 7m), Boldyreva 4, Brot 4, Farcău 4, Ganichkina 4, Moldovan 4 (1 de la 7m), Safta 4 (1 de la 7m), Horjea 3 (1 de la 7m), Marchidanu 2, Perianu 2 (1 de la 7m), Gheorghe 1, Irimia 1, Eșanu.

În optimile de finală ale Cupei EHF ar putea ajunge și altă echipă din România. Corona Brașov joacă mâine, returul cu Iuventa Michalovce. În tur, în urmă cu o săptămână, Corona Braşov a câştigat, în deplasare, cu 31-28.