Dinamo Bucureşti, egal nesperat cu Athletic Bilbao în preliminariile Europa League

Dinamo București, revenită în cupele europene după cinci ani de pauză, a încheiat la egalitate cu formația spaniolă Athletic Bilbao, scor 1-1, meciul care a avut loc joi seara pe Arena Națională din Capitală, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal.

atletic bilbao - dinamo bucurestiDinamo Bucureşti dă semne de revenire în Europa League. Aymeric Laporte a deschis scorul pentru Bilbao în minutul 21, în urma unui corner. Rivaldinho a egalat în minutul 54 cu un șut spectaculos de la distanță.

După o primă repriză slabă, Dinamo a arătat o mare schimbare în bine, atât în atac, cât și în apărare, și păstrează unele speranțe de a se califica în play-off-ul competiției.

Cu fundașul grec Georgios Katsikas titular în premieră, Dinamo a fost timorată în startul meciului și a avut puțin mingea, fiind masată în apărare și legând rareori mai mult de două pase.

Oaspeții au controlat centrul terenului și au construit calm. Deschiderea scorului a venit firesc, când fundașul Aymeric Laporte a finalizat din apropiere în minutul 21, cu o lovitură de cap, la un corner.

Dinamo a început să evolueze ceva mai curajos după deschiderea scorului, dar tot echipa spaniolă a fost aproape de gol în minutul 28, prin Raul Garcia.

Arbitrul a anulat pentru ofsaid un gol al dinamovistului Nemec (64). Portarul lui Bilbao a ieșit neinspirat la o fază, dar gazdele nu au profitat (66).

Returul se va disputa pe 3 august, pe arena San Mames din Bilbao.

Şi Astra Giurgiu a terminat la egalitate partida disputată cu formația ucraineană FK Oleksandria, joi seara, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal. Manșa secundă va avea loc în Ucraina, pe 3 august.