Dinamo a învins-o pe Steaua cu 2-0

Echipa din Ștefan cel Mare, Dinamo Bucureşti a câștigat pe teren propriu meciul disputat împotriva rivalei Steaua,  cu scorul de 2-0.

dinamoMijlocaşul dinamovist Marius Alexe,  a marcat primul gol  în minutul 39 după ce  l-a învins pe columbianul Zapata cu o lovitură de cap din apropierea porţii. Fostul atacant al Stelei, Andrei Cristea, a marcat cel de-al doilea gol în poarta Stelei în minutul 81, după două erori imense ale lui Eugen Baciu şi Robinson Zapata.  Cristea a împins mingea în plasă, după ce columbianul din poarta Stelei a luftat penibil la şase metri. După această victorie Dinamo acumulează 38 de punce și se clasează pe locul 4 în clasamentul Ligii I în timp ce Steaua rămâne pe locul 2 cu 39 de puncte. Cele două echipe  s-au întâlnit de 122 de ori în campionat, 43 de victorii sunt trecute în dreptul lui Dinamo și 34 în contul Stelei, în timp ce 45 de poartide s-au încheiat la egalitate.