Denisa Golgotă, succes nesperat la Glasgow. Argint şi bronz la Europenele de Gimnastică

0 18

Denisa Golgotă a salvat onoarea gimnasticii româneşti la Campionatele Europene de la Glasgow. După eşecul din calificări pe echipe, România drege busuiocul prin gimnasta de 16 ani din Constanţa care a reuşit să cucerească două medalii.

Denisa Golgotă a câştigat medalia de bronz în finala de la sărituri unde se calificase cu a şasea notă. În finala de suminică, românca a obținut pentru prima evoluție 14,500, iar pentru a doua 13,833. Cu o medie de 14,166, Golgotă a primit medalia de bronz.

Aurul a fost cucerit de unguroaica Devai Boglark, cu o medie de 14,349, iar rusoaica Agelina Melnikova care a avut o medie de 14,233, a primit medalia de argint.

La sol, Denisa a fost la doar 0,166 distanţă de titlul continental. Românca a primit13,600 şi s-a clasat pe locul doi, în urma franțuzoaicei Melanie de Jesus. Bronzul a fost câştigat de belgianca Axelle Klinckaert, cu 13,400.

În finalele pe aparate în competiţia rezervată junioarelor, Ioana Stănciulescu a cucerit aurul cu nota 13.433.