David Ferrer s-a calificat în premieră în finala de la Miami

0 1

David Ferrer s-a calificat vineri seară, pentru prima dată în finala turneului Masters de la Miami, după ce l-a învins în semifinale pe germanul Tommy Haas.

david ferrer si tommy haasSpaniolul David Ferrer, al treilea favorit al turneului de tenis de simplu masculin de la Miami, s-a calificat în premieră în ultimul act.

Neamțul Tommy Haas, cel care l-a eliminat în optimi pe Novak Djokovic, numărul unu mondial și în sferturi pe francezul Gilles Simon, al 11-lea favorit, nu a mai reușit să îl învingă și pe David Ferrer.

Tommy Haas a câștigat primul set cu 6-4 și l-a pierdut lejer pe cel de-al doilea cu 2-6. În debutul setului trei, neamțul a făcut brake pe serviciul lui Ferrer, dar și-a pierdut serviciul și astfel situația s-a egalat.

La scorul de 3-1 pentru Haas, neamțul și-a pierdut serviciul, ibericul a făcut 3-2, egalat la 3-3 și a reușit să revină în avantaj cu 4-3. Haas a continuat să rateze astfel că ibericul s-a impus cu 6-3 în setul decisiv.

Astfel, după două ore 2 minute și 28 de secunde, David Ferrer s-a impus în fața lui Tommy Haas, cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3.

Pentru accederea în semifinale, Tommy Haas va primi un cec în valoare de 175.900 de dolari și 360 puncte ATP.