Cupa Satelor la Trântă și-a desemnat câștigătorii din 2014

Cupa Satelor la Trântă, ediţia a III-a, desfășurată pe 27 septembrie în comuna Bălţaţi, județul Iași, și-a desemnat câștigătorii.

cupa satelor la tranta 2014La cea de-a III-a ediție a Cupei Satelor la Trântă au participat 80 de copii, categoria 10 – 16 ani din comunele: Bălţaţi, Popeşti, Ruginoasa, Erbiceni, Braesti şi Podu Iloaiei.

Competiţia a fost organizată de Federaţia Română Sportul pentru Toţi, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi, Consiliul Local Bălţaţi, Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi Iaşi, Asociaţia Judeţeană de Lupte Iaşi.

Competiţia a fost onorată de foşti luptători de performanţă şi arbitrii internaţionali: Velisca Toader, Ardeleanu Traian, Rapănu Gabriel, Brostianu Gheorghe, Petrovici Claudiu.

Festivitatea de premiere a fost onorată de către primarul comunei Bălţaţi, Vasile Astefanei şi domnul consilier al ministrului tineretului şi sportului prof. Vasile Citea.

„Mă bucur de participarea numeroasă a copiilor de la sate. Se confirmă că satul românesc este sursă inepuizabilă de noi talente în sport. La solicitarea colegilor, ediţia a IV-a – 2015 v-a fi organizată în comuna Ruginoasa. Sperăm să extindem această competiţie la trei ramuri de sport tradiţionale: trântă, oină şi handbal” a declarat Alexandru Cisman, director executiv DJST Iaşi.