CSA Steaua București a cucerit Cupa României la rugby

CSA Steaua București a cucerit Cupa României la rugby, sâmbătă, în finala desfășurată pe stadionul Ghencea din Capitală cu CSM Știința Baia Mare.

CSA Steaua BucurestiSteaua București a jucat mai bine și a câștigat pe merit trofeul cu scorul de 17-10.  Victoria a fost adjudecată de steliști grație eseurilor reușite de Claudiu Florin Ioniță și Florin Vlaicu, ambele transformate de Vlaicu.

Încurajați de cei aproximativ 500 de suporteri aflați în tribunele stadionului din complexul Ghencea, ”roș-albaștrii” au continuat să-i țină sub presiune pe ”zimbrii” și Vlaicu a reușit cel de-al doilea eseu pentru gazde, transformat tot de el, în minutul 65 tabela de marcaj indicând 17-5 pentru ”militari”.

Dominați la toate capitolele, băimărenii au avut o tresărire de orgoliu în ultimul minut al meciului când, după o fază prelungită de atac au reușit ultimul eseu al partidei prin Ionuț Niacșu, Csaba Gal ratând transformarea, scorul final fiind 17-10 pentru bucureșteni, care au readus Cupa în Capitală.

Steaua a câștigat astfel cea de-a 14-a Cupă a României din istoria clubului, după o pauză de patru ani, ultimul trofeu adjudecat de echipa din Ghencea fiind în anul 2009, după ce a învins în actul final al competiției pe RCJ Farul Constanța.

În finala din 2012 de pe ”Lascăr Ghineț”, Știința a învins Steaua cu 9-3. Și în 2010, CSM Știința Baia Mare a învins Steaua în finala Cupei cu 13-6. Steaua s-a mai impus în două finale cu Baia Mare, în 2006 (41-12) și 2007 (14-13). CSM Știința a câștigat de cinci ori trofeul, în 1981, 1990, 1999, 2010 și 2012.