Cornel Puchianu, locul 30 la biatlon la Olimpiada de la Soci

Cornel Puchianu a reușit o performanță neașteptată la Olimpiada de Iarnă de la Soci. Românul s-a clasat în mod surprinzător pe locul 30 la biatlon.

Cornel PuchianuSportivul român s-a clasat, sâmbătă, pe locul 30 în proba masculină de sprint 10 kilometri din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci.

Cornel Puchianu a reușit cursa carierei, în proba de sprint biatlon. După prima tragere în poligon, românul era pe locul 6. Românul reușind să încheie proba pe locul 30, din 87 de concurenți participanți.

Cornel Puchianu a încheiat proba cu timpul 25:50.7 și a fost la doar un minut, 17 secunde și două zecimi de învingător.

Norvagianul Ole Einar Bjoerndalen a cucerit medalia de aur în proba de sprint din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de la Soci, cu timpul de 24 min. 33 sec. 5/10.

Medalia de argint a revenit austriacului Dominik Landertinger, la 1 sec. 3/10, în timp ce bronzul a fost adjudecat de cehul Jaroslav Soukup.