CFR se distanţează în fruntea Ligii I

Deşi a remizat în deplasare cu Poli Timişoara, CFR Cluj a luat un avans de patru puncte în fruntea clasamentului Ligii I.

cfrclufCFR şi Poli s-au întâlnit la Timişoara în cadrul etapei cu numărul 28. Meciul s-a disputat pe un teren greu, iar acest lucru şi-a pus amprenta asupra evoluţiilor ambelor echipe. Clujul a deschis scorul în minutul 56 prin Deac în ciuda faptului că timişorenii au avut mult mai multe ocazii. Poli a continuat atacurile, dar probabil că dacă nu ar fi venit eliminarea lui Nuno Claro în minutul 87, scorul ar fi rămas neschimbat. Aşa însă Alexa a marcat în minutul 90+8 iar scorul final a fost de 1-1. FC Vaslui a pierdut partida disputată cu Universitatea Craiova pe teren propriu cu scorul de 0-1, golul fiind marcat de Alexandru Piţurcă în minutul 71. Scorul etapei a fost realizat în meciul dintre Rapid și Steaua București, 5-1, o înfrângere usturătoare pentru echipa din Ghencea pe terenul rivalei Rapid, care se lasă cu schimbări masive în 11 de stat al Stelei. Și în această săptămână lider în Liga I rămâne tot CFR  Cluj cu 56 de puncte, la distanță de 4 puncte față de Steaua care se clasează pe locul 2. Finalul de campionat se anuță strâns atât la vârful clasamentului pentru un loc în cupele europene cât și în coada clasamentului unde numai puțin de 7 echipe se luptă pentru a se salva de la retragradarea în Liga a IIa.