CFR Cluj e noua campioană a României. A cucerit titlul cu numărul 100 al Ligii I

În anul Centenar, CFR Cluj a devenit cea de-a 100-a campioană a României la fotbal. Este titlul cu numărul 100 decernat în Liga I, şi cel de-al patrulea titlu câştigat de CFR Cluj în istorie.

CFR Cluj s-a impus la limită, scor 1-0, în ultmul meci din play-off-ul Ligii I, în faţa campioanei din 2017, FC Viitorul.

Damjan Djokovic, introdus în meci de Dan Petrescu în minutul 36 în locul lui Bordeianu, a marcat golul victoriei, în minutul 43 printr-o lovitură de cap. Croatul a trimis aproape de vinclu după o lovitură liberă executată din lateral.

CFR a câştigat al patrulea titlu din istorie după titlurile cucerite în 2008, 2010 şi 2012.

FCSB a câştigat partida cu Astra Girugiu cu 1-0, prin golul marcat de Gnohere în minutul 40 pe Naţional Arena din Bucureşti însă termină campionatul intern pe locul doi pentru al treilea an la rând.

CSU Craiova termină campionatul pe locul trei, iar campioana din 2017, FC Viitorul, abia pe locul cinci.