Cătălina Ponor e în formă maximă la 30 de ani. A cucerit două medalii de aur la Baku

Cătălina Ponor a cucerit duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Baku, două medalii de aur, la sol și bârnă. În ciuda vârstei, Ponor, rămâne cea mai în formă sportivă dintre gimnastele lotului olimpic al României.

catalina ponorLa vârsta de 30 de ani, Cătălina Ponor, calificată cu cele mai mari note în finalele de la bârnă şi sol, s-a impus la sol cu 13.433 (13.233 în calificări) şi cu 13.833 la bârnă (14.233 în calificări).

Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) le-a învins în finală pe australianca Emily Little, 13,400, și pe azera Marina Nekrasova, 12,833.

La bârnă, Ponor a fost urmată în clasament de grecoaica Vasiliki Miloussi, 13,633, și Emily Little, 13,433.

La feminin, România a mai fost reprezentată de Anamaria Ocolişan (19 ani), care nu s-a calificat în nicio finală pe aparate.

La masculin, România a fost reprezentată de Cristian Bățagă, Adelin Kotrong, Alexandru Andrei Ursache, Vlad Cotuna și Ioan Laurențiu Nistor

Cătălina Ponor şi Anamaria Ocolişan se pregătesc pentru Campionatele Europene de la Cluj-Napoca (19-23 aprilie).

Cătălina Ponor, triplă medaliată cu aur la Olimpiada de la Atena, de acum 13 ani, rămâne în continuare portdrapelul acestui sport.