Cătălina Ponor a câştigat două medalii de bronz la Campionatul European de la Berna

Cătălina Ponor a cucerit duminică, două medalii de bronz la Campionatele Europene de la Berna. Românca a câștigat medaliile în finalele de la sol și bârnă.

catalina ponorCătălina Ponor a adus singurele medalii delegației României la Campionatului European de gimnastică artistică de la Berna.

În vârstă de 28 de ani, Cătălina Ponor a dovedit că încă mai are ceva de spus în gimnastica artistică chiar și la bârnă.

Românca a fost notată cu 14,266 pentru exercițiul de la bârnă executat cu grație și eleganță dar și cu câteva ezitări.

Marine Boyer şi Aliya Mustafina au fost notate cu 14.600, respectiv 15.100.

Ponor nu a avut prea mult timp să se bucure de medalie căci a trebuit să evolueze și în finala de la sol unde a primit nota 14.466 care i-a adus medalia de bronz.

Aşadar, Cătălina Ponor revine de la Berna cu două medalii de bronz, rezultate promiţătoare în tentativa ei de a ajunge la Jocurile Olimpice de la Rio.

În concursul pe echipe, România s-a clasat abia pe locul șase, deși în urmă cu doi ani de zile gimnastele au cucerit aurul la Europenele de la Sofia.