Campionatele Balcanice de marş câștigate de România

Victorie pentru sportivii români în cadrul Campionatelor Balcanice de marş desfăşurate pentru al 3-lea an consecutiv în Parcul Herăstrău, din Bucureşti, transmite Agerpres.

campionatemarsAna Veronica Rodean şi Silviu Casandra sunt sportivii care au  adus victoria României în cadrul Cmpionatelor Balcanice de marș. Cu  un total de 43 de puncte, sportivii români s-au clasat pe  primul loc în clasamentul general, urmaţi de atleţii din Grecia, 19 p, Turcia, 24 p, R. Moldova, 16 p, Serbia 10 p şi Bulgaria 4 p.  În clasamentul masculin, România a obţinut 19 puncte, urmată de R. Moldova, 16 p şi Grecia 10 p.

În ierarhia feminină, delegaţia din România a acumulat 24 puncte, locurile următoare revenind Greciei, 19 p şi Turciei 15 p.  Ana Veronica Rodean  a fost cronometrată în 1h 37 min 26 sec şi Silviu Casandra,  a terminat cursa după 1 h 23 min 29 sec 30/100.

La competiţie au participat sportivi din Bulgaria, Grecia, R. Moldova, Serbia, Turcia şi România, întrecerile desfăşurându-se la 3 categorii de vârstă: cadeţi, juniori I şi seniori.  Cadeţii au avut de parcurs o distanţă de 5 km, juniorii – 10 km, iar seniorii – 20 km.