Breaking news

Campioana olimpică, Rusia, joacă la Trofeul Carpaţi, competiţie transmisă în direct de TVR

loading...

TVR 1 şi TVR HD transmit în direct partidele celei de-a 50-a ediţii a Trofeului Carpaţi la handbal feminin, ultima verificare pentru Naţionala României înainte de Campionatul European de Handbal Franţa 2018.

Trofeul Carpaţi aduce în acest an la Polivalenta bucureşteană, în afară de naţionalele A şi B ale României, două formaţii de top: campioana olimpică – Rusia şi Serbia, locul 9, la ultimul campionat mondial. Partidele Trofeului Carpaţi, competiţia amicală de handbal rezervată senioarelor şi organizată de Federaţia Română de Handbal, sunt în direct la TVR 1 şi TVR HD, pe 23 şi 24 noiembrie.

Pentru meciurile de la Trofeul Carpaţi, ultimele verificări înainte de europene, antrenorul principal Ambros Martin a selecţionat 34 de jucătoare, împărţite în două loturi A şi B, urmând ca, pe 25 noiembrie, antrenorul spaniol să aleagă 17 jucătoare cu care va pleca în Franţa, la Campionatul European de Handbal feminin – competiţie care va fi transmisă în exclusivitate de TVR1 şi TVR HD. „În prima reprezentativă se regăsesc 6 jucătoare din străinătate. Marea absentă este golghetera Craiovei – Cristina Zamfir, în timp ce două dintre handbalistele cu prezenţe constante în lotul tricolorelor în ultimii ani, Zamfirescu şi Iuganu, au fost selecţionate în echipa secundă a României”, aduce ultimele informaţii jurnalistul Dragoş Cojocaru, cel care va comenta partidele de la Trofeul Carpaţi alături de Dragoş Bocanaciu.

Programul transmisiunilor TVR de la Trofeul Carpaţi:

Vineri, 23 noiembrie

România B – Rusia, ora 16.00 – TVR HD
România A – Serbia, ora 18.30 – TVR 1 şi TVR HD

Sâmbătă, 24 noiembrie

Finala Mică, ora 16.00 TVR HD
Finala Mare, ora 18.30 TVR 1 şi TVR HD

La Brest, La Campionatul European care începe în 29 noiembrie, România va întâlni Cehia, Germania şi Norvegia, primele 3 clasate la încheierea grupei obţinând calificarea în faza următoare. Primul meci al tricolorelor va fi pe 1 decembrie, la ora 19.00, cu Cehia în direct la  TVR 1 şi TVR HD.

Loturile convocate pentru partidele Trofeului Carpaţi la Handbal feminin:

ROMÂNIA A

Portari: Denisa Dedu (Siofok), Yuliya Dumanska (SCM Rm. Vâlcea)

Extreme stânga: Valentina Ardean Elisei (Gloria Bistriţa), Cristina Florică (SCM Rm. Vâlcea)

Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Gabriela Perianu (Siofok)

Centri: Eliza Buceschi (Corona Braşov), Cristina Laslo (Buducnost), Laura Pristăviţă (Gloria Bistriţa), Ana Maria Ţicu (SCM Craiova)

Interi dreapta: Ana Maria Dragut (Kisvardai), Melinda Geiger (Siofok)

Extreme dreapta: Laura Chiper (Corona Braşov), Aneta Udriştioiu (CSM Bucureşti)

Pivoţi: Raluca Băcăoanu (SCM Rm. Vâlcea), Crina Pintea (Issy Paris), Daniela Raţiu (Gloria Bistriţa)

ROMÂNIA B

Portari: Diana Ciucă (SCM Rm. Vâlcea), Paula Teodorescu (HC Zalău)

Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bristriţa), Ana Maria Popa (SCM Rm. Vâlcea)

Interi stânga: Bianca Bazaliu (CSM Bucureşti), Raluca Petruş (U Cluj), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare), Andreea Târşoagă (CSM Tg. Mureş)

Centri: Andreea Popa (Rapid Bucureşti), Mădălina Zamfirescu (Debrecen)

Interi dreapta: Daria Bucur (Corona Braşov), Alina Ilie (Gloria Buzău), Ştefania Lazăr (CSM Slatina)

Extreme dreapta: Cristina Boian (U Cluj), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

Pivoţi: Mădălina Conache (CSM Galaţi), Lorena Ostase (CSM Slatina)

RUSIA

Lista jucatoarelor convocate:

Portari: Anna Sedoykina (Rostov-Don), Elena Utkina (Lada), Kira Trusova (Astrakhanochka);
Extreme stânga: Polina Kuznetsova (Rostov-Don), Daria Samokhina (Astrakhanochka), Yulia Markova (Dinamo-Sinara);
Interi stânga: Ekaterina Barkalova (“Kuban”), Anna Sen ‘(“Rostov-Don”), Elizaveta Malashenko (“Astrakhanochka”);
Portari: Daria Dmitrieva (“Lada”), Yaroslav Frolov (“Kuban”), Irina Nikitina (“Zvezda”);
Pivoți : Maya Petrova, Ksenia Makeeva (ambele – “Rostov-Don)
Interi Dreapta: Anna Vyakhireva, Valeria Maslova (ambele- “Rostov-Don”), Anna Kochetova, Irina Snopova (ambele – “Astrakhanochka”), Antonina Skorobogatchenko (“Kuban”);
Extreme dreapta: Julia Managarova, Marina Sudakova (ambele – “Rostov-Don”), Maria Dudina (“Kuban”).

SERBIA

Portari: Katarina Tomasevic (Dunajvaros – Ungaria); Marija Colic (Nice – Franța); Marina Pantić (Avr – Franța)

Extreme Stânga: Sanja Radosavljevic (Vac – Ungaria); Dijana Radojević Šambrej (Turain – Franța)

Pivoţi: Dragana Cvijić (CSM București – România); Slađana Pop – Lazić (Brest – Franța)

Extreme Stânga: Katarina Krpež – Šlezak (Erd – Ungaria); Željka Nikolić (SCM Craiova – România)

Linia de 9 metri: Jovana Stoiljkovic (Brest – Franța); Ivana Mitrovic (Jagodina); Andrea Lekic (CSM București – România); Tamara Radojević (Kisvardai – Ungaria); Anđela Janjušević (Šiofok – Ungaria); Jelena Lavko (Erd – Ungaria);Aleksandra Vukajlović (Bekescaba – Ungaria);
Jelena Trifunović (SCM Craiova -România); Marina Dmitrovic (ASC Corona 2010 Brașov – România); Diana Nunin (Seles Sur Bel – Franța)

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata