Camelia Potec, locul 4 la 1500 m liber la europenele de la Budapesta

Înotătoarea română Camelia Potec a ocupat locul 4 în cadrul finalei de 1500 m liber din cadrul Campionatelor Europene de Natație de la Budapesta.

OLY-2008-SWIMMING-800M-FREESTYLEÎn primii 300 m ai cursei, Potec a ocupat locul al treilea, însă treptat a cedat și a căzut până pe locul 5, dar a reușit să revină și să coupe locul 4, fiind cronometrată în 16 minute 17 secunde și 67 sutimi. Performanța Cameliei  este ce-a mai bună clasare a unui sportiv român la actuala ediție a campionatelor europene de natație. Aurul la 1500 m liber a fost câștigat de daneza de 22 de ani, Lote Friss care a înotat 1500 m în 15 minute 59 secunde și 13 sutimi, argintul i-a revenit sportivei din Irlanda, MURPHY Grainne iar bronzul a fost câștigat de sportiva din spania VILLAECIJA GARCIA Erika.