Brazilia calificată în optimi la mondiale

Multipa campioană mondială, Brazilia s-a calificat în optimile de finală la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud după ce duminică a învins Coasta de Fildeș cu 3-1.

braziliaBrazilia a dat clasă Coastei de Fildeș într-un joc din cadrul Grupei G a Cupei Mondiale, învingând cu scorul de 3-1. Eroul echipei a fost atacantul Luis Fabiano, care a reuşit o “dublă”. Atacantul de la FC Sevilla a lovit prima dată în minutul 25, când a scăpat singur, dar într-o poziţie laterală şi a şutat violent, direct la vinclu.

În minutul 50, Luis Fabiano a dublat avantajul sud-americanilor după o fază în care a umilit trei fundaşi ivorieni, dar şi pe arbitrul Stephane Lannoy. Francezul n-a observat că atacantul brazilian s-a ajutat de două ori de mâna dreaptă, înainte de a trimite mingea în plasa africanilor.

Pe final, partida a degenerat în urma jocului violent impus de ivoirieni. Brazilianul Kaka a fost eliminat răspunzând la o provocare adversă.