Brazilia și Olanda vor juca împreună în sferturile de finală

Brazilia și Olanda se vor întânli în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce luni seară au eliminat Chile respectiv Slovacia.

olandaBrazilia a învins selecţionata Chile cu scorul de 3-0, luni seara, la Johannesburg, pe stadionul ”Ellis Park”. Golurile brazilienilor au fost marcate de Juan (35), Luis Fabiano (38) şi Robinho (59). Chilienii au jucat agresiv în prima parte a meciului, dar nu au pus în pericol real poarta lui Julio Cesar, brazilienii fiind cei care au creat faze notabile la poarta lui Bravo.

Olanda a învins Slovacia cu scorul de 2-1, luni, la Durban, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Olanda s-a impus prin golurile marcate de Arjen Robben (18) şi Wesley Sneeijder (84) iar pentru slovaci a punctat Robert Vittek, din penalty, în prelungirile partidei (90+4).

Vittek a marcat astfel al patrulea său gol în competiţie, fiind golgheterul la zi, alături de Higuain. Totodată, este şi golgheterul all time al Slovaciei, cu 23 de reuşite.

Olanda a ajuns cu acest prilej la 22 de meciuri consecutive fără înfrângere, iar Slovacia părăseşte competiţia după ce a ajuns în optimile de finală la prima sa participare la Cupa Mondială.