Brazilia și Olanda vor juca împreună în sferturile de finală

0 1

Brazilia și Olanda se vor întânli în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce luni seară au eliminat Chile respectiv Slovacia.

olandaBrazilia a învins selecţionata Chile cu scorul de 3-0, luni seara, la Johannesburg, pe stadionul ”Ellis Park”. Golurile brazilienilor au fost marcate de Juan (35), Luis Fabiano (38) şi Robinho (59). Chilienii au jucat agresiv în prima parte a meciului, dar nu au pus în pericol real poarta lui Julio Cesar, brazilienii fiind cei care au creat faze notabile la poarta lui Bravo.

Olanda a învins Slovacia cu scorul de 2-1, luni, la Durban, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Olanda s-a impus prin golurile marcate de Arjen Robben (18) şi Wesley Sneeijder (84) iar pentru slovaci a punctat Robert Vittek, din penalty, în prelungirile partidei (90+4).

Vittek a marcat astfel al patrulea său gol în competiţie, fiind golgheterul la zi, alături de Higuain. Totodată, este şi golgheterul all time al Slovaciei, cu 23 de reuşite.

Olanda a ajuns cu acest prilej la 22 de meciuri consecutive fără înfrângere, iar Slovacia părăseşte competiţia după ce a ajuns în optimile de finală la prima sa participare la Cupa Mondială.