Bombă la Cincinnati. Simona Halep a învins-o pe Marion Bartoli, Regina de la Wimbledon

Victorie uluitoare reușită miercuri noapte, de Simona Halep, la turneul Masters de la Cincinnati. Românca a învins-o în turul doi pe franțuzoaica Marion Bartoli, nimeni alta decât câștigătoarea de la Wimbledon 2013.

simona jalep - budapestaSimona Halep, singura româncă rămasă pe tabloul principal, a produs prima eliminare bombă de la Cincinnati.

Românca a trimis-o acasă încă din turul doi pe Marion Bartoli, Regina de la Wimbledon. Franțuzoaica era a opta favorită a turneului american.

Simona Halep a pierdut primul set cu 3-6, dar a revenit spectaculos în meci, impunându-se cu 6-4 în setul doi și 6-1 în setul decisiv.

Simona și-a adjudecat victoria în fața numărului 7 mondial, după o oră și 43 minute de joc.

În turul trei, Simona va juca cu australianca Samantha Stosur, cap de serie numărul 11 la Cincinnati.

Dacă va trece de austriacă, Simona Halep are mari șanse să joace în sferturile de finală cu liderul mondial, Serena Williams.

Pentru accederea în turul trei, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 23,730 de dolari și 125 puncte WTA.

La finalul partidei Marion Bartoli a anunţat că partida contra lui Halep a fost ultima din carieră. Franțuzoaica a decis să se retragă din activitate din cauza durerilor puternice.

”Corpul meu nu mă mai ascultă, simt că nu mai pot. Am trecut prin multe accidentări şi mereu am forţat pentru a rămâne în top. Nu mai am energie să continuu. Mi-am văzut visul cu ochii, am câştigat o finală de Grand Slam, acum e timpul să am grijă de mine. Am dureri mari la fiecare meci, după aproximativ 45 de minute – o oră de joc. M-am gândit la retragere, dar credeam că voi reuşi să depăşesc durerile. După primul set cu Halep, am văzut că întreg corpul meu e în agonie, am avut dureri groaznice. E o decizie grea, dar nu este o reacţie la cald, chiar simt că nu pot să mai continuu în circuit”, a declarat Marion Bartoli.