Bayern și Lyon în semifinalele Champions League

Bayern Munchen și Olympique Lyon s-au calificat în semifinalele Ligi Campionilor la fotbal.   Manchester United și Bordeaux au fost eleminate din sferturile de finală.

bayernS-au stabilit cele patru semifinaliste din Champions League, FC Barcelona va juca cu Inter Milano iar Bayern Munchen cu Olympique Lyon. deși a învins pe teren proriu, Manchester United echipa  de germană Bayern Munchen  cu scoreul de 3-4, englezii au fost eliminați din sferturile competiției, gca urmare a rezultatului din tur când nemții s-au impus cu scorul de 2-1.

Meci fabulos pe “Teatrul Viselor” din Manchester, acolo unde englezii, cu Rooney din primul minut, s-au distrat în prima repriză cu trupa lui van Gaal. Până să îşi revină din pumni, nemţii priveau îngroziţi la tabela de marcaj: era 3-0 pentru United şi suporterii se gândeau, probabil, la meciul de acum câţiva ani, cu Roma. Doar că bavarezii nu aveau nici cea mai mică intenţie să se predea. Olic a înscris înainte de pauză iar tehnicianul olandez al germanilor a făcut minuni la pauză. Germanii trec după două partide copie la indigo cu optimile contra Fiorentinei şi se răzbună cu vârf şi îndesat pentru finala Ligii pierdută în 1999, cu Man UTD.

Deși a învins-o în retur  pe Lyon cu scorul de  1-0, Bordeaux  nu merge mai departe, întrcât în tur a fost învinsă de conaționalii de la Olympique cu scorul de 3-1.