Barcelona învinge, dar Inter ajunge în finală

Barcelona a învins pe Inter Milano în returul semifinalei Champions League cu scorul de 1-0, însă echipa italiană s-a calificat în finala competiţiei datorită victoriei din meciul tur.

Barcelona - Inter 1Inter a sosit pe Camp cu un avantaj de două goluri, după ce câştigase în turul semifinalei Champions League cu scorul de 3-1. Meciul s-a desfăşurat într-un singur sens şi anume spre poarta Inter-ului, Barcelona atacând încă de la început.  În minutul 28 a fost eliminat Thiago Motta, iar calificarea echipei italiene părea să devină imposibilă. Cu toate acestea, deşi Barcelona a atacat permanent, având  şi o posesie zdrobitoare, singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 84 de către Gerard Pique.

La echipa milaneză, Cristian Chivu a evoluat pe toată durata partidei.

Finala Champions League, în care Inter Milano o va întâlni pe Bayern Munchen se va disputa pe 22 mai pe stadionul Bernabeu din Madrid.