Barcelona de neoprit

Real Madrid a fost învinsă clar pe teren propriu de către Barcelona cu scorul de 2-0.

real-barcaMeciul părea a fi unul echilibrat, însă în minutul 33, Xavi găseşte o pasă minunată la Messi care preia de lângă Raul Albiol şi înscrie un gol superb. În continuare, catalanii au dominat din punct de vedere tactic partida, iar în minutul 56 o nouă pasă superbă a aceluiaşi Xavi către Pedro l-a adus pe cel din urmă în poziţie de unu la unu cu Casillas pe care l-a învins printr-un şut la colţul lung. În minutul 59 Real Madrid putea să revină în meci, însă Van der Vaart nu l-a putut învinge pe portarul Barcelonei deşi scăpase singur cu acesta.

Josep Guardiola, antrenorul Barcelonei, obţine astfel a patra victorie consecutivă în campionat împotriva lui Real Madrid. Prin această victorie, Barcelona devine lider în Primera Division, având un avans de 3 puncte în faţa echipei Real Madrid.