Atletico Madrid s-a calificat în finala Champions League 2014

Finala Champions League 2014 este una sută la sută spaniolă, disputată de Real Madrid și Atletico Madrid, ambele echipe din capitala Spaniei.

atletico madrid - champions leagueDupă finala sută la sută nemțească din 2013, jucată de Bayern Munchen și Borussia Dortmund, în acest an, finala Champions League va fi una 100% madrilenă.

Atletico Madrid a învins miercuri seară, în deplasare, echipa engleză Chelsea, în returul semifinalei Champions League, cu scorul de 3-1.

Chelsea a reușit să deschidă scorul pe Stamford Bridge, însă elevii lui Diego Simeone au revenit şi s-au calificat în finala UEFA Champions League.

Madrilenii au reușit să marcheze trei goluri în deplasare, după ce în manșa tur semifinala s-a încheiat cu scorul alb de 0-0.

Torres a deschis scorul în minutul 36, dar Adrian a egalat în minutul 44. Diego Costa în minutul 60 din penalty şi Arda Turan au mai punctat şi au stabilit scorul final, 3-1

Astfel că englezii de la Chelsea Londra vor privi de la tv finala Champions League 2014.

Finala Ligii Campionilor este programată la 24 mai, la Lisabona și se va disputa între Real Madrid și Atletico Madrid.