Breaking news

Astra, Petrolul și Pandurii și-au aflat adversarele din Europa League

loading...

Astra Giurgiu, Petrolul Ploiești și Pandurii Tg Jiu, și-au aflat azi, adversarele din Europa League, în urma tragerii la sorți de la Nyon.

europa league 2013Astra Giurgiu va juca în primul tur preliminar din Europa League cu NK Domzale, locul 3 în ultima ediţia a campionatului sloven.

Primul meci va avea loc pe 4 iulie în Slovenia. Meciul din România va avea loc pe National Arena, pe 11 iulie.

Petrolul va evolua în turul al doilea din Europa League cu învingătoarea din “dubla” Vikingur – Inter Turku, în timp ce Pandurii va evolua împotriva cîştigătoarei dintre Balla Town – Levadia Talinn.

Ambele echipe vor juca primul meci pe teren propriu pe 18 iulie, iar returul va avea loc pe 25 iulie, în deplasare.

UEFA a decis ca ŢSKA să facă parte din urnele pentru tragerea la sorţi şi nu va accepta o altă echipă din Bulgaria. Echipa de la sud de Dunăre va fi totuşi eliminată de către UEFA după ce a intrat în faliment, adversara acesteia urmând a merge mai departe. Bulgarii au trimis o scrisoare la UEFA pentru a-i înştiinţa de faptul că se vor retrage din Europa League, dar forul continental nu a luat în seamă cererea.

Din acest lucru echipa care va pierde este Astra Ploieşti, care pierde statul de cap de serie în turul 2 preliminar.  În turul 1, echipa din România va fi cap de serie.

Programul meciurilor din Turul 1 preliminar al Europa League:

Víkingur (FRO) – FC Inter Turku (FIN)
VMFD Žalgiris (LTU) – Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
AUK Broughton FC (WAL) – FK Ventspils (LVA)
JK Trans Narva (EST) v Gefle IF (SWE)
KR (ISL) – Glentoran FC (NIR)
FC Chikhura Sachkhere (GEO) – FC Vaduz (LIE)
FC Milsami Orhei (MDA) – F91 Dudelange (LUX)
FK Metalurg Skopje (MKD) – Qarabağ FK (AZE)
FK Mladost Podgorica (MNE) – Videoton FC (HUN)
FC Flora Tallinn (EST) – FK Kukësi (ALB)
FK Teteks (MKD) – FC Pyunik (ARM)
KS Teuta (ALB) – FC Dacia Chişinău (MDA)
A.C. Libertas (SMR) – FK Sarajevo (BIH)
Sliema Wanderers FC (MLT) – FC Khazar Lankaran (AZE)
PFC Levski Sofia (BUL) – FC Irtysh Pavlodar (KAZ)
Hibernians FC (MLT) – FK Vojvodina (SRB)
FC Astana (KAZ) – N3* (BUL)
UE Santa Coloma (AND) – HŠK Zrinjski Mostar (BIH)
NK Domžale (SVN) – FC Astra Ploieşti (ROU)
FK Rudar Pljevlja (MNE) – FC Mika (ARM)
FC Santa Coloma (AND) – Breidablik (ISL)
Drogheda United FC (IRL) – Malmö FF (SWE)
IFK Mariehamn (FIN) – FC İnter Bakı (AZE)
ÍF Fuglafjørdur (FRO) – Linfield FC (NIR)
Prestatyn Town FC (WAL) – SK Liepājas Metalurgs (LVA)
NK Celje (SVN) – Tromsø IL (NOR)
FC Tiraspol (MDA) – Skonto FC (LVA)
Crusaders FC (NIR) – Rosenborg BK (NOR)
ÍBV (ISL) – HB Tórshavn (FRO)
AS Jeunesse Esch (LUX) – TPS Turku (FIN)
Bala Town FC (WAL) – FC Levadia Tallinn (EST)
FK Kruoja (LTU) – FC Dinamo Minsk (BLR)
SP La Fiorita (SMR) – Valletta FC (MLT)
KF Laçi (ALB) – FC Differdange 03 (LUX)
FC Gandzasar Kapan (ARM) – FC Aktobe (KAZ)
FK Čelik Nikšić (MNE) – Budapest Honvéd FC (HUN)
FC Torpedo Kutaisi (GEO) – MŠK Žilina (SVK)
FK Turnovo (MKD) – FK Sūduva (LTU)

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata