Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Europa League

Astra Giurgiu s-a calificat joi seară în play-off-ul Europa League după ce a învins echipa engleză West Ham United, în returul turului trei preliminar.

astra giurgiuAstra Giurgiu a produs surpriza în preliminariile Europa League. A eliminat celebra echipă engleză West Ham United.

Deși au început prost returul de pe teren propriu, primind gol în minutul doi prin șutul lui Lanzini care a nimeri colțul scurt al porții apărate de Silviu Lung Jr., giurgiuvenii au luptat și au câștigat.

În minutul 31, Astra a reușit egalarea prin golul marcat de  Constantin Budescu. Și tot Budescu a marcat patru minute mai târziu pentru 2-1.

Astfel că Astra Giurgiu se califică în play-off-ul Europa League în timp ce englezii pleacă înfrânți de la Giurgiu.

În partida tur de săptămâna trecută,  Astra a încheiat la egalitate partida cu West Ham United, scor 2-2.

România va avea astfel două echipe în play-off-ul Europa League, după ce Steaua a ratat miercuri seară, calificarea în play-off-ul Champions League, fiind învinsă de Partizan Belgrad.