Argentina a învins Elveția și s-a calificat în sferturi la Mondiale

Argentina s-a calificat la limită, cu scorul de 1-0 în fața Elveției, grație golului marcat în a doua repriză de prelungiri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia.

argentina - elvetiaArgentina s-a chinuit 118 minute cu arțăgoasa echipă de fotbal a Elveției, în optimile de finală. Argentinienii s-au calificat la limită, prin golul marcat în minutul 118 de Angel Di Maria.

Elvețienii au ratat o mare ocazie de gol în minutul 120, când Dzemaili a trimis în bară, după care a reluat alături de poartă.

Partida s-a jucat pe ”Arena Corinthians” la Sao Paulo, în prezența a  63.255 spectatori şi a fost arbitrată la centru de suedezul Jonas Eriksson.

În sferturi, Argentina, campioană mondială în 1978 și 1986, va înfrunta câștigătoarea partidei dintre Belgia și SUA.