Argentina a învins Belgia şi s-a calificat în semifinale la Mondiale

0 3

Argentina s-a impus la limită, scor 1-0, în sfertul de finală cu Belgia și devine cea de-a treia semifinalistă la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia.

argentia - semifinale brazilia 2014Unicul gol al meciului dintre naționala lui Messi și Belgia, revelația turneului brazilian, a fost marcat în minutul 8, de Gonzalo Higuain.

Degeaba au alergat belgienii după egalare, căci jocul lor a fost în zadar și fără efect. Drept urmare, Argentina își păstrează șansa de a cuceri trofeul pe tărâm brazilian.

Visul acestui grup şi al unei naţiuni de 40 de milioane de locuitor rămâne viu!“, a scris Pablo Zabaleta pe contul de twitter la finalul partidei cu Belgia. Mesajul a fost însoțit de fotografia în care apar toți membrii naționalei de fotbal a Angliei.

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di Maria (Perez ’33) – Lavezzi (Palacio ’71), Messi, Higuain (Gago ’81). Selecţioner: Alejandro Sabella

Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mirallas (Mertens ’60), De Bruyne, Hazard (Chadli ’75) – Origi (Lukaku ’59). Selecţioner: Marc Wilmots

În semifinale, Argentina va întâlni învingătoarea sfertului de finală disputat de Olanda și  Costa Rica.