Andy Murray a câștigat turneul de simplu de la Miami

0 2

Andy Murray a câștigat duminică finala de simplu masculin a turneului Masters de la Miami după ce l-a învins pe spaniolul David Ferrer.

andy murrayScoțianul Andy Murray, în vârstă de 25 de ani, a cucerit duminică la Miami, al 26-lea titlu din carieră şi va reveni pe locul doi în clasamentul ATP, egalându-şi astfel cea mai bună clasare all-time.

Andy Murray a început prost finala, pierzând primul set în fața ibericului David Ferrer cu 2-6.

S-a impus apoi în setul doi cu 6-4 și a împins deznodământul finalei în setul trei unde s-a impus în tie-break cu 7-6.

Andy Muray și-a adjudecat finala de la Miami după două orei 45 de minute și 15 secunde de joc cu David Ferrer.

A fost un meci ciudat. Vreau doar să spun că mă bucur că am reușit să lupte bine până la final, în condiții de incredibil de dificile” a declarat Andy Murray.

Pentru că a jucat finala la Miami, David Ferrer va încasa 350,970 de dolar și 600 ATP care îl vor propulsa începând de mâine, pe locul 4 în ierarhia mondială.

Andy Murray va primi un cec în valoare de 719,160 de dolari și 1000 de puncte ATP, care îi vor permite să urce pe locul 2 în clasamentul mondial.