Andreea Munteanu, aur și bronz la Cupa Mondială din Treviso

Andreea Munteanu a debutat cu dreptul, în prima ei etapă de Cupă Mondială la senioare. Gimnasta română a câștigat finala de la bârnă și a ocupat locul al treilea la sol, duminică, în cadrul concursului de gimnastică artistică ”Trofeo Citta di Jesolo”, de la Treviso din Italia.

andreea munteanuAndreea Munteanu s-a impus în finala de la bârnă, unde a fost notată cu 14,833 puncte. Românca a reușit astfel să-și adjudece aurul, devansându-le în clasament pe italianca Elisa Meneghini, 14,200 puncte, și pe americanca Alyssa Baumann, 14,200 p. În timp ce românca Ștefania Stănilă s-a clasat pe locul 5, în finala de la bârnă, cu un total de 13,700 puncte.

În finala de la sol, Andreea Munteanu a câștigat bronzul, fiind notată cu 13,967 puncte pentru exercițiu.  Americanca Mykayla Skinner a luat aurul cu un total de 14,533 puncte, iar compatrioata ei, Kayla Ross, argintul cu 14,233 puncte. Ștefania Stănilă a fost a cincea și în finala de la sol, primind pentru exercițiul său doar 13,633 puncte.

În concursul de individual compus, Andreea Munteanu și Ștefania Stănilă au ocupat locuri modeste, 13, respectiv 14.

Junioarele au reușit trei clasări pe podium în finalele pe aparate. Laura Jurcă a ocupat locul secund la sol, cu 13,733 puncte, devansată de americanca Ley Bailie, 14,533 p, iar Andra Stoica a terminat pe 7, cu 13,000.

La bârnă, Andreea Iridon s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,300 p, în urma americancelor Norah Flatley, 14,667 p, și Key Bailie, 14,533 p. Laura Jurcă a încheiat pe locul 5, cu 13,667 p.

În finala de la sărituri, Laura Jurcă a ocupat treapta a treia a podiumului, cu 14,234 p, devansată de americancele Key Bailie, 14,934 p, și Jordan Chiles, 14,350 p.

Echipa de junioare a României, în componența Laura Jurcă, Andra Butuc, Ștefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica și Andreea Iridon, a câștigat medalia de argint, sâmbătă, cu 212,900 puncte.