Andreea Mitu, în turul doi al calificărilor de la Wimbledon

Andreea Mitu a reușit să acceadă marți, în turul doi al calificărilor pentru tabloul de simplu feminin de la Wimbledon.

andreea mitu - wimbledon 2014Andreea Mitu este cea de-a doua româncă, după Alexandra Dulgheru, care a reușit marți, accederea în turul doi al calificărilor turneului de Grand Slam pe iarbă de la Wimbledon.

Andreea Mitu, locul 205 mondial, s-a impus în două seturi, în fața americancei Sachia Vickery, locul 178 WTA. Românca și-a adjudecat primul set cu 7-5, iar pe al doilea cu 7-6.

În setul doi, Mitu a revenit spectaculos de la scorul de 2-5 la 5-5, când din nou și-a pierdut serviciul, dar apoi a egalat la 6-6 și a împins setul în tie-break.

Aici, a fost condusă cu 4-1, dar din nou, în mod spectaculos, românca a reușit egalarea la 6-6, a trecut în avantaj, 7-6, a ratat o primă minge de meci, după care a urmat la serviciu și s-a impus cu 10-8.

În turul doi, Andreea Mitu va juca cu învingătoarea partidei disputate de ucrainianca Olga Savchuk și thailandeza Luksika Kumkhum.

Pentru calificarea în turul doi, Andreea Mitu și-a asigurat 6000 de lire și 20 de puncte WTA.