Ana Bogdan, calificare fabuloasă în turul trei la Australian Open. Sorana Cîrstea, eliminată!

Ana Bogdan produce o nouă surpriză la Australian Open. Românca a învins-o pe Yulia Putintseva în turul doi la Australian Open şi s-a calificat pentru prima dată în carieră în turul trei la un turneu de Grand Slam.

Ana Bogdan a început cu stângul partida cu Yulia Putintseva, pierzând primul set în mod caetegoric cu 1-6. Dar a revenit fabulos în meci şi s-a impus cu 6-2, 6-3, reuşind astfel o mare victorie.

Românca va juca în turul trei cu americanca Madison Keys. Pentru accederea în turul trei, românca are asigurat un cec în valoare de şi 142.500 de dolari australieni şi 130 de punce WTA ce o propulsează până pe locul 88 mondial, cea mai bună clasare din carieră.

Din păcate, Sorana Cîrstea s-a oprit în turul doi. Lucie Safarova a încins-o pe româncă în două seturi, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 24 de minute de joc.