Alina Dumitru locul 3 la Grand Prix-ul de judo din Germania

Alina Dumitru, campioana olimpică de la Beijing,  s-a clasat pe locul 3 la judo la categoria 48 de kg la Grand Prix-ul de judo de la Duesseldorf (Germania).

alina dumitruAcelași loc l-a ocupat și sportiva Corina Căprioriu dar la categoria  57 kg, tot în cadrul aceluiași concurs din Germania. Concursul, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, l-a avut ca invitat pe fostul mare fotbalist german Lothar Matthaus, care a efectuat premierea campioanei olimpice en titre Alinei Dumitru şi a celorlalte medaliate de la categoria 48 kg (japonezele Tomoko Fukumi – aur – şi Haruna Asami – argint). Matthaus s-a întâlnit cu acest prilej şi cu preşedintele federaţiei Internaţionale de Judo, românul Marius Vizer. ‘Este o onoare pentru sportul nostru să avem alături o legendă ca Matthaus’, a declarat Vizer. La rândul său, Matthaus, campion mondial în 1990 şi cel mai bun fotbalist din lume în 1991 (FIFA), a apreciat că ‘judo este un sport care combină disciplina şi regulamentele, iar fotbalul poate învăţa din acest lucru. Cu noile reguli din judo, sportul este mai curat”. România a fost reprezentată de opt sportivi la Duesseldorf, Dan Fâşie reuşind clasarea pe locul 5 la categoria 66 kg. Au mai concurat Carmen Bogdan (cat. 48 kg), Andreea Cătuna, Monica Ungureanu (ambele la cat. 52 kg), Andreea Chiţu (cat. 57 kg) şi Daniel Brata (cat. 100 kg).
La competiţie au participat 354 de sportivi, 136 la feminin şi 218 la masculin, de pe patru continente.