Alexandru Petru Luncanu a ratat calificarea în semifinale la BRD Brașov Challenger

Alexandru Petru Luncanu a ratat vineri, calificarea în semifinale la BRD Brașov Challenger, fiind învins de austriacul Andreas Haider-Maurer în sferturile de finală.

alexandru petru luncanu - challenger aradAlexandru Petru Luncanu, singurul român rămas în competiția de simplu masculin de la Brașov, a părăsit turneul, vineri, în sferturile de finală.

Alexandru Petru Luncanu a început bine sfertul de finală cu austriacul, reușind să conducă cu 2-0, prin brake-ul făcut la scorul de 1-0 însă a încheiat prost setul.

Românul și-a pierdut serviciul la scorul de 2-0, și 2-2, astfel că a pierdut setul cu 4-6, după 42 de minute de joc.

După un prim set echilibrat, românul a căzut definitiv în setul doi, pe care l-a pierdut la zero în fața austriacului, după 31 de minute de joc.

Alexandru Petru Luncanu va primi 15 puncte ATP și 1020 de euro pentru accederea în sferturile de finală ale BRD Brașov Challenger.