Alexandra Dulgheru s-a calificat în optimile de finală la Pattaya Open

Alexandra Dulgheru s-a calificat marți, în optimile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului WTA de tenis Pattaya Open din Thailanda, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari.

dulgheru alexandraVenită din calificări, Alexandra Dulgheru a reușit să se impună în primul tur, în trei seturi, în fața Yuliei Putintseva, locul 122 WTA.

Alexandra Dulgheru a câștigat în mod categoric și autoritar primul set, cu scorul de 6-1, după doar 26 de minute de joc cu Yulia Putintseva. Românca a câștigat șase puncte consecutive, dintre care trei pe serviciul adversarei, prin brake-urile reușite la scorul de 1-1, 3-1 și 5-1.

După un prim set dominat categoric, Alexandra Dulgheru a pierdut setul doi, în tie-break, deși condusese setul cu 4-2.

În setul trei, Alexandra Dulgheru a reușit o revenire spectaculoasă de la scorul de 1-3, la 6-3, după ce a reușit să facă brake la scorul de 1-2 și 3-3 și 5-3.

Românca și-a adjudecat victoria în partida cu Putintseva după două ore și 41 de minute de joc.

În optimile de finală, Alexandra Dulgheru va juca cu Shuai Peng, locul 43 WTA și a opta favorită a turneului de la Pattaya Open.

Accederea în turul doi la Pattaya Open, îi asigură româncei 30 puncte WTA și un cec în valoare de 3420 de dolari.